تبلیغات
قصد دارید بدانید ...؟؟؟ - ماه، آن‌قدرها هم كه می‌گویند پیر نیست

javahermarket

بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه 5 شهریور 1390


برخی از دانشمندان به این فكر افتاده‌اند كه شاید ماه قدیمی ما، آن قدرها هم كه فكر می‌كردیم پیرسال نباشد. به گفته آنها این احتمال وجود دارد كه سن و سال ماه كمتر از 4.4 میلیارد سال باشد. ولی دیگر اخترشناسان موافقت چندانی با نتایج تحقیق جدید این گروه ندارند. به باور این منتقدین، گروه جدید پژوهشگران فریب ظاهر اغواگر ماه را خورده‌اند، در حالی كه همان گونه كه در تمام سال‌های گذشته گمان می‌رفت، عمر واقعی ماه همان 4.6 میلیارد سال است.

در هر دو حال، تحقیق جدیدی بر روی سنگ مهمی از ماه كه در ماموریت آپولو 16 به زمین آورده شد، نشان می‌دهد كه ماه هنوز عمر واقعی و زادگاه خود را فاش نكرده؛ معمایی كه در دو دهه گذشته برای دانشمندان حل شده تلقی می‌شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، لارس بورگ، مسئول این تحقیق كه یك ژئوشیمی‌دان از آزمایشگاه ملی لاورنس لیورمور امریكا است می‌گوید: «ماه آن قدرها هم كه ما فكر می‌كردیم عتیقه نیست». تحقیق او روز چهارشنبه در سایت اینترنتی مجله نیچر منتشر شد

این تحقیق از روش‌ها و همچنین رادیوایزوتوپ‌های جدیدی از روی و دیگر عناصر استفاده كرده بود تا عمر این سنگ را تعیین كند، نتیجه این كار، رسیدن به عدد 4.4 میلیارد سال بود. نكته كلیدی این است كه یادگاری آپولو، نوع خاصی از سنگ است كه در تئوری، در مدت اندكی بعد از سرد شدن اقیانوس سنگ‌های مذاب ماه، به سطح ماه رسیده است. این واقعه احتمالا كوتاه مدتی بعد از شكل‌گیری ماه در نتیجه برخورد سیاره‌ای با زمین رخ داده است. تكه‌های جدا شده از زمین در اثر برخورد، باعث شكل گیری ماه شدند.

به گفته بورگ این بدان معنی است كه دو احتمال وجود دارد. یا این كه ماه 200 میلیون سال جوان‌تر از نظریه فعلی است یا این كه نظریه اقیانوس سنگ‌های مذاب روی سطح ماه غلط است.

بورك تایید می‌كند كه عمر برخی از سنگ‌های یافت شده بر روی ماه، تقریبا 4.6 میلیارد سال تخمین زده شده، ولی این را هم می‌افزاید كه می‌تون با در نظر گرفتن این نكته كه روش‌های به كار رفته در تعیین عمر آن سنگ‌ها خیلی ابتدایی‌تر از روش‌های امروزین بوده، در صحت نتایج ان آزمایش‌ها شك كرد.

دانشمندان دیگر می‌گویند كه كار بورگ در تعیین عمر سنگ مشهور ماموریت آپولو 16 درست است، ولی شاید وی در تعیین عمر ماه یا سرمنشاء این سنگ، به نتیجه‌گیری اشتباهی رسیده باشد. به گفته آنها، این احتمال وجود دارد كه این سنگ از یك اقیانوس كوچك‌تر سنگ‌های مذاب نشات گرفته و یا هنگامی شكل گرفته باشد كه ماه توسط اجرام آسمانی بمباران می‌شد، بلایی كه در چند میلیارد سال گذشته، زیاد بر سر ماه آمده است.

اریك آسفاوگ از دانشگاه كالیفرنیا در سانتاكروز، به تازگی نظریه‌ای ارائه داده كه بر مبنای آن، كره زمین یك ماه دوم و كوچك‌تر از ماه فعلی ما داشته كه بعدها با ماه بزرگ‌تر برخورد كرده و نابود شده است. وی می‌گوید:‌ «نتیجه گیری بورگ كمی با ذائقه من ناسازگار است!»

منبع: خبرآنلاینارسال توسط vahid
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
چیزی که برای یک مدیر وبلاگ مهم می باشد نظر شما عزیزان است خواستین نظر بدهید.
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

شارژ ایرانسل

دانلود

دانلود

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

شادشاپ