تبلیغات
قصد دارید بدانید ...؟؟؟ - آموزش اورکلاک پردازنده‌های AMD ( قسمت دوم )

javahermarket

بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 20 تیر 1390

اگر مقاله قبل را مطالعه کرده باشید، متوجه خواهید شد که قصد داریم به صورت حرفه‌ای و سلسله‌وار اورکلاکینگ را آموزش دهیم. در مقاله قبل تا حدی با مبانی و اصطلاحات موجود در این زمینه آشنا شدید. در طی این مقاله و مقاله بعد قصد داریم به آمووزش عملی اورکلاک پردازنده‌های AMD بپردازیم. به همین منظور این شماره را به معرفی اصلاحات و گزینه‌های BIOS و همچنین بررسی پارامترهای ولتاژ و همچنین پارامتر‌های توان در پلتفرم AMD اختصاص می‌دهیم.

مقدمه


برخلاف نسل‌های قبلی پردازنده‌های AMD (که قابلیت اورکلاکینگ کمی ‌داشتند) با عرضه پردازنده‌های سری Phenom II، تحول عظیمی ‌در قابلیت اورکلاک پردازنده‌های AMD ایجاد شد. به طوری که این نسل از پردازنده‌ها خیلی زود رکورد جهانی بیشترین فرکانس ثبت شده پردازنده‌های 4 هسته‌ای را نصیب خود کردند. چندی پیش پردازنده AMD Phenom X4 955 Black Edition با ثبت فرکانس 7 گیگاهرتز رکورد جهانی را از آن خود کرد. در این مقاله قصد داریم به بخش تئوری اورکلاک سیستم‌های مبتنی بر پردازنده‌های AMD بپردازیم.

معرفی اصطلاحات به کار رفته در پلتفرم AMD
قبل از شروع، بهتر است دیاگرام ارتباط گذرگاه‌های مختلف در یک سیستم مبتنی بر پردازنده‌های AMD را تجزیه و تحلیل کنیم.


همانطور که در شکل 1 مشخص است، 3 عامل اصلی یعنی پردازنده، پل شمالی و پل جنوبی وظیفه مدیرت گذرگاه‌های مختلف را برعهده دارند:
South Bridge)SB)که چیپست پل جنوبی نامیده می‌شود وظیفه کنترل دستگاه ‌های ورودی و خروجی را بر عهده دارد و واسطه‌ای برای اعمال فرکانس‌های پایه
 (Reference) به قسمت‌های مختلف سیستم می‌باشد. لازم به ذکر است این فرکانس‌های پایه توسط یک کریستال بسیار دقیق به همراه یک آی‌سی Clock Generator تولید می‌شوند.
North Bridge)NB) که چیپست پل شمالی نامیده می‌شود وظیفه کنترل گذرگاه ‌های PCI-Express، Hypertransport را برعهده دارد و در واقع پلی جهت ارتباط سایر دستگاه‌ها با پردازنده مرکزی است.

CPU که واحد پردازش مرکزی است؛ در این پلتفرم علاوه بر وظیفه اصلی خود، وظیفه کنترل حافظه اصلی سیستم (RAM) را به صورت مستقیم بر عهده دارد.

در این پلتفرم، یک فرکانس کلاک به عنوان مرجع شناخته می‌شود. فرکانس این کلاک 200 مگاهرتز است. در واقع فرکانس کلاک بسیاری از گذرگاه‌ها و دستگاه‌های موجود در این پلتفرم مسقیما، این فرکانس را به عنوان مرجع خود می‌شناسند.
این فرکانس در BIOS مادربورد‌های مختلف با نام‌های متفاوت دیگر مانند
 Bus Speed ، FSB Frequency ، CPU Frequency ، CPU FSB Frequency ، Reference Clock نیز نامیده می‌شود. (گذرگاه FSB در این پلتفورم وجود خارجی ندارد و فقط به دلیل مصطلح بودن، در برخی از بایوس‌ها مشاهده می‌شود).
کنترل کننده‌های گذرگاه‌ها و دستگاه‌های مختلف با استفاده از Multiplier (ضرب کننده) و Divider (تقسیم کننده)‌های مختلف، فرکانس 200 مگاهرتز مرجع را به فرکانس‌های مورد نیاز خود تبدیل می‌کنند.
قبل شروع بحث اصلی ابتدا لازم است با برخی اصطلاحات به کار رفته در این پلتفرم آشنا شوید:

 Core Speed:
 این عبارت که با نام‌های دیگر نظیر
 CPU Speed، CPU Frequency، CPU Clock Frequency و CPU Clock Speed نامیده می‌شود، مشخص کننده فرکانس هسته پردازنده است.
افزایش این فرکانس در اورکلاک سیستم‌های مبتنی بر پردازنده‌های AMD هدف اصلی قرار داده می‌شود و تاثیر مستقیم بر افزایش کارایی یک سیستم دارد.

Northbridge Speed :
این عبارت با نام‌های دیگری نظیر NB SPEED وNB Clock Frequency نیز به کار برده می‌شود. مقدار این عبارت، فرکانس کاری چیپ پل‌شمالی را تعیین می‌کند. برای مثال مقدار این فرکانس در پردازنده‌های سوکت AM2+ بین 1800 تا 2000 مگاهرتز است. افزایش این مقدار، به شدت ناپایداری را به دنبال دارد و به صورت خفیف باعث افزایش پهنای باند حافظه اصلی و حافظه نهان سطح 3 (L3 Cache) می‌شود.


شکل 2

HyperTransport Link Speed :
این عبارت با نام‌های دیگر نظیر
HT Link Frequency ، HT Link Speed و Frequency HyperTransport نیز به کار برده می‌شود.
پردازنده‌های کنونیAMD توسط 2 گذرگاه با دیگر دستگاه موجود ارتباط برقرار می‌کنند. از طریق گذرگاه Memory Bus با حافظه اصلی و از طریق گذرگاه HyperTransport با پل شمالی و در نهایت کل دستگاه‌ها(شکل3).
HyperTransport یک تکنولوژی برای اتصال نقطه به نقطه (Point-To-Point) بین مدارات مجتمع است. از مزایای این گذرگاه می‌توان به پهنای باند زیاد، تاخیر کم و سازگاری مناسب اشاره کرد. این فرکانس هیچگاه از مقدار فرکانس
NB Clock Frequency  تجاوز نمی‌کند. مقدار این فرکانس با توجه به نسخه تکنولوژیHyperTransport  به کار رفته در پردازنده متفاوت است. برای مثال، آخرین پردازنده‌های عرضه شده توسط کمپانی AMD که از HT نسخه 3.0  پشتیبانی می‌کنند با فرکانس 2 گیگاهرتز کار می‌کند.


شکل 3

Memory Frequency :
این عبارت با نام‌های دیگری نظیر
DRAM Frequency ، Memory Speed و Memory Clock نیز نامیده می‌شود.
این مقدار، فرکانس واقعی حافظه اصلی و گذرگاه حافظه را نشان می‌دهد. برای مثال برای حافظه‌های DDR2 این مقدار می‌تواند
200MHz  ، 266MHz ، 333MHz ، 400MHz و 533MHz باشد که در واقع فرکانس‌های موثر DDR2 400MHZ ، DDR2 533MHZ ، DDR2 667MHZ ، DDR2 800MHZ و DDR2 1066MHZ را تداعی می‌کند.

روش‌های اورکلاک در پلتفرم AMD
روش محاسبه فرکانس‌هایی که در اورکلاک این پلتفرم به آن‌ها نیاز داریم به شرح زیر است :

Core Speed = Reference Clock  x CPU Multiplier CPU
Northbridge Speed = Reference Clock  x Northbridge Multiplier
HyperTransport Link Speed = Reference Clock  x  HyperTransport Multiplier
Memory Frequency = Reference Clock  x  Memory Multiplier / Divider


همان طور که مشاهده می‌کنید اگر هدف خود را افزایش فرکانس پردازنده در اورکلاک قرار دهیم، برای اورکلاک  پردازنده‌های AMD دو راه وجود دارد: 

1ـ افزایش ضریب پردازنده:
یکی از آسان‌ترین روش‌های اورکلاک پردازنده همین روش است. ولی این ضریب در پردازنده‌های معمولی قفل شده است. در واقع نمی‌توان این ضریب را بیشتر از مقدار نامی‌ خود تغییر داد. فقط در پردازنده‌های سریBlack Edition کمپانی AMD می‌توان ضریب را تغییر داد. برای مثال در پردازندهAMD Phenom II X4 955 Black Edition که با فرکانس هسته 3.2 گیگاهرتز و ضریب پردازنده ‌16 عرضه می‌شود؛ برای اورکلاک چنانچه مقدار ضریب پردازنده را افزایش دهیم، به ازای افزایش هر واحد ضریب پردازنده، 200مگاهرتز به فرکانس نامی ‌هسته پردازنده اضافه می‌شود. به شکل 3 توجه کنید. همان طور که مشاهده می‌کنید، با افزایش ضریب پردازنده از 16 به 19 ، فرکانس هسته پردازنده از 3.2 گیگاهرتز به 3.8 گیگاهرتز افزایش یافته است.


شکل 4

2ـ  افزایش مقدار فرکانس  Reference Clock :
افزایش فرکانس Reference Clock معمول‌ترین عاملی است که جهت اورکلاک در سیستم‌های مبتنی بر پرازنده‌های AMD مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما همانطور که در روش‌های محاسبه فرکانس دستگاه‌های مختلف سیستم مشاهده کردید، با افزایش این فرکانس، همزمان فرکانس‌های Northbridge، HyperTransport وMemory نیز افزایش خواهد یافت. از طرفی با افزایش فرکانس‌های یاد شده، پایداری سیستم نیز کاهش می‌یابد. لذا باید با انتخاب ضریب‌های مناسب برای 3 فرکانس یاد شده، فرکانس آن‌ها را به مقادیر نامی‌شان نزدیک کرد. برای مثال در پردازنده
 AMD Phenom II X4 920 که با ضریب پردازنده حداکثر 14 و فرکانس هسته 2.8 گیگاهرتز کار می‌کند، با افزایش Reference Clock به مقدار 266مگاهرتز، می‌توان به فرکانس هسته 3725مگاهرتز رسید(شکل 4).


شکل 5

بررسی پارامترهای ولتاژ در پلتفرم AMD
همانطور که در مقاله شماره قبل اشاره شد با افزایش فرکانس قطعات سخت‌افزاری، توان مصرفی آن‌ها افزایش خواهد یافت. یکی از راه‌های جبران توان مصرفی، افزایش ولتاژ کاری قطعه است. در اورکلاکینگ ابتدا باید حداکثر حرارت مطمئن و بی‌خطر برای قطعه مورد نظر را به دست آورد، سپس با در نظر گرفتن حداکثر ولتاژ تعیین شده توسط کمپانی سازنده قطعه، همزمان با افزایش فرکانس، اقدام با افزایش ولتاژ قطعه مورد نظر نمود.
از جمله پارامتر‌های مرسوم موجود در مادربورد‌های پلتفرم کنونیAMD می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

Processor Voltage :
 این پارامتر در بایوس‌های مختلف با نام‌های دیگری نظیر
 CPU Voltage ، Vcore Voltage و CPU Vcore مشاهده می‌شود. مقدار این پارامتر ولتاژ هسته پردازنده را تعیین می‌کند. افزایش این پارامتر مهمترین عامل در افزایش هر چه بیشتر فرکانس پردازنده خواهد بود. محدوده مطمئن و بی‌خطر این پارامتر را می‌توان در مشخصات فنی پردازنده در سایت کمپانی سازنده مشاهده کرد. تجربه ثابت کرده برای استفاده طولانی مدت و همچنین برای کنترل حداکثر حرارت ایجاد شده از پردازنده، در صورتی که خنک کننده مرجع پردازنده استفاده می‌کنید به هیچ‌وجه نباید خارج از محدوده تعیین شده اقدام به افزایش ولتاژ کرد. همچنین حتی با استفاده از خنک کننده‌های بهتر و کنترل حرارت بیشتر 5% از حداکثر ولتاژ تعیین شده نیز در دراز مدت باعث کاهش عمر پردازنده خواهد شد.

HyperTransport Link Voltage  :
این پارامتر در بایوس‌های مختلف با نام‌های دیگری نظیر
 HT Voltage و HyperTransport Voltage نیز مشاهده می‌شود. مقدار این پارامتر ولتاژ I/O Buffer کنترل کننده گذرگاه HyperTransport موجود بین پردازنده و NB را تامین می‌کند. مقدار این ولتاژ در پلتفرم کنونی AMD به صورت پیش فرض1.2V است. در صورتی که در حین اورکلاک اقدام به افزایش فرکانس این گذرگاه می‌کنید در صورت افزایش بیش 10 الی 15% درصد می‌توانید حداکثر0.1V به مقدار ولتاژ اضافه کنید. تجربه ثابت کرده، افزایش بیشتر از 20% این فرکانس، حتی با اعمال ولتاژ‌های بیشتر، پایداری کامل را به دنبال نخواهد داشت.

North Bridge Voltage:
این پارامتر در بایوس‌های مختلف با نام‌ NB Voltage نیز مشاهده می‌شود. این پارامتر، ولتاژ هسته چیپست پل شمالی مادربورد را تامین کند. از آنجا که تجربه ثابت کرده که افزایش بیش از 20 درصدی فرکانس NB ، معمولا ناپایداری را به دنبال خواهد داشت، بهتر است با تنظیم ضریب مناسب برای NB مانع از افزایش این مقدار شویم. در صورت افزایش فرکانس NB به مقدار کمتر از 20 % ، حداکثر می‌توان با اعمال 0.05 الی 0.1 ولت بیشتر، پایداری بیشتر سیستم را تضمین کرد.

Memory Voltage :
پارامتر یاد شده با نام‌های دیگری مانند DRAM Voltage ، DDR Voltage نیز در بایوس‌‌های مادربورد‌های مختلف مشاهده می‌شود. این مقدار، ولتاژ حافظه اصلی سیستم (RAM) را تامین می‌کند.
زمانی اقدام به افزایش مورد نظر می‌شود که در جریان اورکلاک پردازنده، قصد اورکلاک RAM را هم داشته باشیم.
در صورتی که اورکلاک حافظه را منتفی بدانیم می‌توان با تنظیم Divider مناسب بین فرکانس مرجع و حافظه، مانع از افزایش فرکانس حافظه شد.
مقدار این ولتاژ در حالت پیش‌فرض برای حافظه‌های DDR2 استاندارد،1.8V و برای حافظه‌های DDR3 استاندارد 1.5V است.

بررسی پارامترهای کنترل مصرف انرژی در پلتفرم AMD
معمولا تعدادی پارامتر، جهت کنترل توان مصرفی پردازنده در زمان بیکاری پردازنده توسط کمپانی سازنده پیش‌بینی می‌شود. اینگونه قابلیت‌ها معمولا در هنگام اورکلاک سیستم، با محدود کردن انرژی مصرفی پردازنده و سایر قطعات جهت کنترل حرارت تولید شده از آن‌ها، باعث ایجاد ناپایداری‌های گاه و بی‌گاه می‌شوند لذا توصیه می‌شود اینگونه قابلیت‌ها قبل از اعمال تغییرات اورکلاک غیرفعال شوند.
از جمله این موراد می‌توان به دو گزینه
(C1E (CPU Enhanced Halt State وAMD Cool'n'Quiet  اشاره کرد.
اینگونه گزینه‌‌ها در زمان‌های بیکاری پردازنده فرکانس و ولتاژ هسته پردازنده را کاهش می‌دهند به همین دلیل در هنگام اورکلاک ، موجب ناپایداری سیستم می‌شوند.

نکته مهم : در صورتی که قصد اورکلاک پردازنده با استفاده از روش افزایش فرکانس مرجع (Reference Clock) را دارید، توصیه می‌شود در بایوس مادربورد، گزینه
CPU Spread spectrum  را غیر فعال کنید. این گزینه با Dither کردن سیگنال کلاک باعث کاهش تداخل الکترومغناطیسی در فرکانس‌های خاصی می‌شود. از سوی دیگر این گزینه با کاهش کیفیت سیگنال کلاک در فرکانس‌های بالا، باعث ایجاد ناپایداری می‌شود. پیشنهاد می‌کنم در صورتی که در نزدیکی کامپیوتر از تلویزیون و یا رادیو استفاده نمی‌کنید، حتما این گزینه را غیر فعال کنید. 
برچسب ها: آموزش اورکلاک پردازنده‌های AMD، دام گسترده هکرها برای کاربران اینترنتی، هکر چیست، جدیدترین هکر، حرفه ای ترین هکر، هکر دنیا، مبانی سواد بصری و ترکیب بندی، مقیاس و پرسپکتیو، رونمایی جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا در نمایشگاه فناوری CES 2011 لاس وگاس امریکا، کاروان سامسونگ، نمایشگر فوق باریک و منعطف AMOLED سامسونگ، جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا، معرفی و بررسی اسپیکر های کپسولی X-Mini، تلفن همراه Nokia 5530 Xpress Music، لپ تاپ ACER Aspire 5742G، " فلفل نبین چه ریزه بشکن ببین چه تیزه !، موزیک تنها، انواع مختلف Player، دانلود آموزش افکت های خلاقانه و بی نظیر فتوشاپ با Photoshop CS5 Creative Effects، ساخت تصاویری خلاقانه، اگر به دنبال ساخت تصاویری خلاقانه و چشم نواز هستید، آموزش نرم افزار Adobe Photoshop CS5، کلیات و مقدمات فراتر گذاشته، مجموعه آموزش ارزشمند طراحب افکت در فتوشاپ آشنا خواهیم شد، نرم افزار ادوبی فتوشاپ CS5، آموزش ساخت و ایجاد افکتهای پیشرفته، آموزش مالتی مدیا، سورس فایل های آموزشی، آموزشی Lynda، آموزش ویدویی مهارت های فوتوشاپ CS5 با KelbyTraining – Photoshop CS5 Down and Dirty Tricks، آموزش ویدویی مهارت های فوتوشاپ، مهارت های فوتوشاپ، آموزشی، فوتوشاپ، ویژگی های نرم افزار فتوشاپ، ساختار کلی تصاویر پیکسلی، اورکلاک کاربردی، فرکانس کاری پردازنده، کنسرسیوم ایرانسل، مجوز VOIP ممنوع شد، مجوز VOIP، میلیون SMS روزانه !، وزارتخانه ها برنامه IT، نمایشگاه اتوکام بروید، آموزش الکترونیکی، همایش آموزش الکترونیکی، همایش آموزش، گواهی دیجیتال، داستان گواهی دیجیتال، HiGrade و نسل جدید CPU های Intel، جدیدترین رایانه های مجهز، شرکت هایگرید، نسل جدید تراشه های دو هسته ای اینتل، CPU های جدید اینتل، رایانه های شخصی، تراشه های دو هسته، تراشه های دو هسته چیست؟، پروتکل، پروتکل چیست؟، دیجیتالی SSL، سلجوقی، دموکراسی دیجیتالی، ابزار دیجیتالی، پردازندها، پردازنده چیست؟، Cpu چیست؟، اموزش سخت افزار، سخت افزار کامپیوتر، سخت افزار چیست؟، اجزای کامپیوتر، پردازنده Athlon RTF، انوع پردازنده، ویژگی های یک پردازنده، مغز کامپیوتر، پردازنده، آموزش کامپیوتر، پردازنده ی مرکزی، Cpuچیست؟، سی پی یو چیست؟، پردازنده ی 2011، اخرین تکنولژی پردازنده، تکنولژی ساخت پردازنده، سخت افزار چیست، نرم افزار موبایل، دانلود نرم افزار، دانلود، نرم افزار، نرم افزار پیست؟، دانلود نرم افزار های کار بردی، دانلود نرم افزار موبایل، دانلود فیلم، دانلود فیلم های کره ای، فقط دانلود کنید، دانلود بای، افزر های اینترنتی، دانلود نرم افزار های جدید، جدیدترین نرم افزار، دانلود نرم افزار دانلود منیجر برای را حت دانلود کردن، : پردازنده های چهار هسته ای، اینتل، پردازنده 80 هسته ای، خصوصیات پردازنده 80 هسته ای، خصوصیات پردازنده های دو هسته ای، پردازنده های دو هسته ای، کابردپردازنده های دو هسته ای، سرعتپردازنده های دو هسته ای، ویژگیهای پردازنده های دو هسته ای، اینتل و AMD، سازنده پردازنده های رایانه ای، AMD، رقیبAMD، رقابت AMD با اینتل، مهندسان سخت افزار، عملكرد تراشه های دوهسته ای، پالس چیست؟، پالس در پردازنده ها، پالس ساعت چیست؟، مقایسه ی پردازنده ها، تفاوت اینتل با ای ام دی، ابر رایانه ها، پردازنده ی مخصوص ابر رایانه ها، اولین ابر رایانه، تاریخچه ی کامپیوتر، تاریخچه ی ابر رایانه ها، فراکانس چیست؟، به فناوری ساخت پردازنده، ساختار پردازنده های هسته ای، تکنولژی ساخت پردازنده های هسته ای، اورکلاکینگ چیست؟، آموزش اور کلاکینگ، مقالات آموزشی اورکلاکینگ،
ارسال توسط vahid
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
چیزی که برای یک مدیر وبلاگ مهم می باشد نظر شما عزیزان است خواستین نظر بدهید.
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

شارژ ایرانسل

دانلود

دانلود

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

شادشاپ