تبلیغات
قصد دارید بدانید ...؟؟؟ - رصد لكه بزرگ سفید بر روی زحل

javahermarket

بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 19 تیر 1390
وقوع توفانی عظیم در سیاره زحل منجر به شكل گرفتن "لكه بزرگ سفید" و رعد و برقهایی 10 هزار برابر شدیدتر از رعد و برقهای زمینی در این سیاره شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، وقوع این توفان در زحل منجر به ایجاد "لكه سفید بزرگی" بر روی سطح سیاره زحل شده است كه امكان دیدن آن از روی زمین نیز وجود دارد.

رصدهایی كه توسط فضاپیمای كاسینی انجام گرفته به همراه رصدهای انجام شده توسط تلسكوپهای زمینی نشان دهنده مناظری از رعد و برقهای فرازمینی هستند، رعدهایی كه با سرعت 10 بار در ثانیه بر فراز زحل ایجاد شده اند. لكه های سفید بزرگ به این دلیل چنین نامگذاری شده اند كه بزرگی آنها به اندازه ای است كه می توان هر سی سال یكبار آنها را با استفاده از تلسكوپهای زمینی مشاهده كرد.

این توفان از دسامبر گذشته آغاز شد، زمانی كه كاسینی و تعدادی از تلسكوپهای زمینی شاهد روند تكامل این توفان بر روی زحل بودند. به گفته اخترشناسان توفانهای "لكه های بزرگ سفید" كه 10 برابر بزرگتر و شدیدتر از توفانهای عادی به شمار می روند، بسیار نادر بوده و در هر سال زحلی یكبار رخ می دهند. (یك سال زحل برابر 29.5 سال زمینی است.)

بر اساس گزارش اسپیس، این ششمین باری است كه این رویداد از سال 1876 تا كنون با آغاز بهار در نیمكره شمالی این سیاره، مشاهده شده است. طول و عرض جغرافیایی این توفان به ترتیب 16 هزار و 800 و 9 هزار و 900 كیلومتر بوده است، این به آن معنی است كه بزرگی این توفان می تواند نیمی از زمین را پوشش دهد.
طبقه بندی: شیمی ،فیزیک،زیست وزمین شناسی، 
برچسب ها: رصد لكه بزرگ سفید بر روی زحل، جدید ترین بازی انلاین، جدیدترین عکس از بازی های جدید روز دنیا، خازن های تریمر، خازن های ثابت، خازن های متغیر، مدارات الكترونیك، كد رنگی خازن ها، خازنهای بدون قطب، خازن های تانتالیوم، ظرفیت، خازن، خازن های الكترولیت، خازنهای قطب دار، انواع مختلفی از خازن ها، رنگ بندی خازن ها، نجوم، قدیمی ترین علم جهان، آسمان، ستارگان، طبیعت، طبیعت حقیقی، طبیعت حقیقی ستارگان و سیارات، سیارات، حافظ، تاریکی جهل، سایتهای خبری، کتابها، جوانان و نوجوانان، جوانان و نوجوانان ایرانی، شبکه ی جهانی، ایگاههای شبکه ی جهانی، تأسیس سایتهای خبری و علمی، دانش ستاره شناسی، دانش، سایتهای نجومی فارسی زبان، عشق، منظومه ی شمسی، مقالات، تازه های علمی، خبرها و تازه های علمی، نتایج پروژه های تحقیقاتی، اخبار، موسسه ی فرهنگی تبیان، آموزش نجوم، آشنایی با ابزارآلات نجومی، تاریخ علم نجوم، نجوم باستانی، نجوم یونان، دوره ی اسلامی و نجوم نوین، آموزش، ناسا، رییس ناسا، هابل، ماهواره، دیش، زیبایی و فضا، مسافرت به فضا، سفر به فضا، ادم فضایی، بشقاب پرنده، اخبار روز، اخبار داغ، برنامه ریزی برای کنکور، کاهش استرس کنکور، راه های کاهش استرس، نمایشگاه MacWorld،
ارسال توسط vahid
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
چیزی که برای یک مدیر وبلاگ مهم می باشد نظر شما عزیزان است خواستین نظر بدهید.
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

شارژ ایرانسل

دانلود

دانلود

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

شادشاپ